LP1-BC10E-1
LP1-BC10E-1
The LP1‑BC10E‑1 is a powerful 10 W bidirectional sound projector intended for high quality speech and music reproduction in indoor and outdoor applications. The two loudspeakers facing in opposite directions are ideally suited to applications such as tunnels, long corridors and shopping arcades. The state‑of‑the‑art design is matched to both modern and traditional style environments. The sound projector is suitable for use in voice alarm systems.
FEATURE
  • Superb speech and music reproduction
  • Integrated connection cable
  • Ceiling or wall mounting
  • Water and dust protected to IP 65 u EN 54‑24 certified
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Electrical
Values
Maximum Power
15 W
Rated Power
10 / 5 / 2.5 / 1.25 W
Sound Pressure Level at 10 W / 1 W (1kHz, 1 m)
90 dB / 80 dB (SPL)
Sound Pressure Level at 10 W / 1 W (1 kHz, 4 m)
85 dB / 76 dB (SPL)
Opening Angle at 1 kHz / 4 kHz (-6 dB)
165° / 60°
Effective Frequency Range (-10 dB)
75 Hz to 20 kHz
Rated Voltage
100 V
Rated Impedance
- 10 W
1000 Ohm
- 5 W
2000 Ohm
- 2.5 W
4000 Ohm
- 1.25 W
8000 Ohm
Connector
3‑pole screw terminal
Mechanical
Values
Dimensions (D x L)
185 x 297 mm (7.3 x 11.7 in)
Weight
3 kg (6.6 lb)
Color
White (RAL 9010)
Material
ABS
Environmental
Operating Temperature
-25 ºC to +55 ºC (-13 ºF to +131 ºF)
Storage and Transport Temperature
-40 ºC to +70 ºC (-40 ºF to +158 ºF)
Relative Humidity
<95%