info@kps.com.vn
+84 903 709 019
The PV8050-MC2 is a multi-functional voice alarm and evacuation controller integrating remote PC software, zoning, signal line and amplifier monitoring, loudspeaker monitoring, power management, recording, SD card slot, emergency microphone, and fire alarm interface.
Equipped with DSP technology, this device provides Hi-Fi audio and reliable signal processing for both commercial announcements and emergency evacuations.
Each unit provides 8 speaker zones with a 500W output power, pre-configured via software (number of microphones, zone settings, speaker load, monitoring, fire alarm mode, alarm/evacuation announcement, AC/DC, etc.) and synchronized with the main controller and router.
The system fully complies with international voice alarm and evacuation standards.
| Model | PV8050- MC2 |
| Description | System Main Controller |
| Rated Power Output | 500W |
| Fireman Microphone | 5Mv, 600Ω |
| Line 1-2 Inputs | 385mV, 10kΩ balanced Combo XLR |
| Line 3-6 Inputs | 350mV, 10kΩ, RCA |
| Frequency Response | 80Hz~20kHz |
| THD | <1% at RMS,1KHz |
| S/N Ratio | >70dB |
| Speaker Output | 100V AB 8 zone speaker outputs |
| REC Output | 200mV |
|
Control Input & Output |
8 control inputs: Max 3.3V (voltage mode) or 0V closed contact; 8 control outputs: 0V closed contact; 1 fault, 1 reset & 1 EVAC relay outs |
| Voice Message |
MP3 or WMA format, two separate players of SD card, programmable voice message up to 256, 10 years valid |
| Event Record | HEX format, Hard Flash memory, events up to 1000 records, 10 years valid |
| Operation Temp | Operation Temp: +5℃ ~ +40℃; Store Temp: -20℃ ~ +70℃; Humidity: <95% |
| Power Consumption | 650W |
| Power Supply | AC230V or 115V & 24V DC inputs, 50-60HZ |
| AC Fuse | 250V/6.3A, slow type and restorable fuse |
| Dimension | 484×132×449mm |
| Weight | 23kg |
The PN8000-CSLD is an IP network announcement microphone (also known as an IP zone call station) designed to broadcast announcements to designated speaker zones via a network. The device can be installed anywhere within a LAN network.
View detail
The PN8008-ZA is a two-channel, 8-zone IP network audio converter that supports simultaneous IP audio encoding and decoding. It converts analog audio sources such as microphones, MP3 players, CDs, or multimedia players into IP audio streams, and decodes the IP audio back into analog outputs for preamplifiers, mixers, or active speakers.
View detail
The PN8000-HC IP network audio system controller is a high-performance solution designed for managing and distributing audio over an IP network. Designed for optimal performance, it ensures high-quality audio transmission in a variety of environments, including commercial, industrial, and residential settings.
View detail
The PN8032-FA serves as an interface between the fire alarm system and IP-based PA system. It supports 16 independent control inputs to trigger automatic broadcasts of pre-recorded Alert, EVAC, or Clear messages during emergencies.
View detail
The PHA amplifier series consists of high-power PA amplifiers utilizing Class-D switching power supply technology.
This design delivers minimal power consumption and high efficiency—up to 85%. As a result, these amplifiers save rack space, generate less heat, and have a longer lifespan.
View detail
The PV8000-AC2 is a high-to-low level audio signal converter designed to work with 100V distributed loudspeaker systems.
View detail
The PV8000-CSE2 is a call station extension designed for use with a remote announcement microphone in a voice alarm system.
View detail
The PV8050-RT2 is an 8-zone emergency announcement router (voice alarm router), playing a crucial role in public address and evacuation (PA & Voice Alarm) systems.
View detail
The PA200-UDTB is an audible alarm device designed for emergency notification systems, allowing for flexible activation via automatic signals and manual operation.
View detail
The PA200-PA is a pre-amplifier mixer panel for public address (PA) systems, offering flexible connectivity and control over multiple audio sources.
View detail
2010 © Bản quyền thuộc KPS
Online: 20 | Visitors Counter: 14703631
About | Recruitment | News | Contact Us