The Bosch PLE-2MA240-EU 240W, 2-zone PA amplifiers are professional, high-performance public address devices with modern features. They are easy to use, taking the complexity out of the user and putting it where it belongs, inside the device. Providing clear calls or crystal-clear music is as easy as turning on the radio. The amplifiers are also surprisingly affordable, without sacrificing features like ducking, priority and flexibility.
100V input and call station: priority function and automatic voice switching (VOX) for managing follow-up communication.
High Power Output: It delivers 240 watts of power, suitable for large spaces.
Backup Power: It supports 24V backup power with an integrated 24V charger.
Voltage: 115 - 230 VAC ±10%, 50/60 Hz
Starting Current PLE-2MA240-EU: 9/19 A (230/115 VAC)
Battery Power Voltage: 24 VDC, +10% / -15%
Charging Current: 0.5 ADC
Floating Charge Voltage: 27.3 VDC
PLE-2MA240-EU (Mains Power): 800 VA
Frequency Response: 50Hz to 20kHz (+1/‑3dB at nominal output referenced ‑10dB)
Dimensions (H x W x D) (mm): 100 x 430 x 270 mm
Maximum Output Power (W): 240 W
Operating Temperature (°C): -10 to 45 °C