120W, 2-zone Bosch PLE-2MA120-EU amplifier is a professional, high-performance public address unit with modern features. They are easy to use, taking the complexity out of the user and putting it where it belongs, inside the unit. Providing clear calls or crystal clear music is as easy as turning on the radio. The amplifiers are also surprisingly affordable, without sacrificing features like ducking, priority and versatility.
100V input and call station: priority function and automatic voice switching (VOX) for managing follow-up communication.
High Power Output: It delivers 240 watts of power, suitable for large spaces.
Backup Power: It supports 24V backup power with an integrated 24V charger.
Product code: PLE-2MA120-EU
Manufacturer: Bosch
Voltage: 115 - 230 VAC ±10%, 50/60 Hz
Starting Current PLE-2MA240-EU: 8/16 A (230/115 VAC)
Power consumption: 400 VA
Current: 6 A
Voltage: 24 VDC, +10% / -15%
Charging current: 0.5 ADC
Floating charge voltage: 27.3 VDC
Frequency response: 50Hz to 20kHz (+1/‑3dB at nominal output referenced ‑10dB)
Dimensions (H x W x D) (mm): 100 x 430 x 270 mm
Maximum output power (W): 120 W
Operating temperature (°C): -10 to 45 °C